Profesyonel YÖNETİM
Profesyonel EKİP
Profesyonel İŞ

Son teknoloji MAKİNALAR

Üretimin her aşaması FABRİKADA
Açıkhavada basılan işlerin % 80’i

2014 yılı boyunca…

Dijital makinalarda ;
6.292.000 m2 ile 29.751 görsel iş

Ofsette;
276.158 adet BB , 1.015.161 adet CLP
Günde ortalama; 22.260 adet baskı
2.633 farklı müşteri
Değerlerimiz

BBM'de İş Akışı


BBM Genel Müdürlüğünde özel server üzerinde çalışan ERP Programından yararlanan BBM Satış ekibi üretilecek siparişleri sisteme girmektedir. BBM Satış Ekibi girdiği siparişlerde üretilecek olan ürün ile ilgili zamanlama, miktar, malzeme, ebat, baskı tekniği, sevkiyat ve diğer gerekli olan bilgiler yer almaktadır. Üretim ile ilgili bilgiler sisteme girildikten sonra her hangi bir hatanın oluşmaması için gerekli birimler otomatik olarak sistem tarafından email ile bilgilendirilmektedir. Müşteriye üretim aşamasından teslimat aşamasına kadar süreçler en doğru ve hızlı biçimde aktarılmaktadır.
Değerlerimiz
Değerlerimiz

Üretime Doğru


BBM Üretim Merkezi‘ndeki server ile BBM Genel Müdürlüğü’ndeki server arasında doğrudan bağlantı bulunmaktadır. Böylelikle BBM üretim ekibi girilen siparişleri anında görebilmekte ve her an güncel bilgilere ulaşabilmektedir.

Üretim Planlama
BBM Satış Ekibi tarafından sisteme girilen siparişler, BBM Üretim Ekibi tarafından üretim planlamasına alınmaktadır.Üretim Planlama, baskı hedeflerine verimli ve ekonomik şekilde ulaşılması için üretim planlarını optimize etmektedir.

Prepress
Basılacak görsellerin baskı öncesi son kontrolleri PrePress bölümünde yapılır. Görseller BBM Grafik Departmanına FTP, E-Mail, CD olarak ulaştırılır. Gelen işin teknik niteliklerinin uygunluğu, ölçü, renk ve çözünürlük açısından kontrol edildikten sonra müşteriye Jpeg formatında bir görsel onayı gönderilir. Müşteriden gelen onay doğrultusunda basılacak olan görselden bir kromolin alınır.
Baskı öncesi onayı alındıktan sonra, gelen işin hangi baskı tekniği ile basılması planlanmışsa ona uygun üretim prosedürü devreye girer.

Kalıp Pozlama (CTP - OFSET):
Sipariş ofset olarak basılacaksa, öncelikle bilgisayar ortamında görsel, template (şablona) yerleştirilir ve kalıp pozlaması için kalıp pozlama makinasına (CTP) gönderilir. Büyük Baskı Merkezi‘nde Lüscher XPOSE 290 UV büyük ebat CTP bulunmaktadır. Lüscher XPOSE; CTP 64 diod sayesinde kalite ve hızı birleştiren en son teknolojiye sahip bir üründür, pozlanabilen maksimum kalıp ebadı ise 2080 x 1600 mm’dir.

Ofset baskı, dört rengin üst üste basılması sayesinde elde edilir. Ofset baskıda kullanılan temel renkler; (CMYK) C : Cyan (Mavi), M: Magenta (Kırmızı), Y: Yellow (Sarı) ve K: Black (Siyah) tır. Dört rengin kullanıldığı bir görselde, her renk için ayrı bir kalıp kullanıldığından 4 kalıp gerekmektedir. CTP’de pozlanan kalıplar, kalıp banyo makinasında yıkanır. Kalıplar ofset makinasının kalıp ağzına göre delinir ve baskıya verilmek üzere ofset ekibine teslim edilir.